8
клас
Урок № 43
Різноманітність
земноводних
Мета уроку: сформувати
знання про різноманітність земноводних,
пов’язану з пристосуванням їх до
існування в різних середовищах; розвивати
логічне мислення, пізнавальний інтерес
до вивчення біології; удосконалювати
вміння порівнювати і робити узагальнюючі
висновки; виховувати культуру спілкування,
старанність, працелюбність.
Очікувані
результати: учні
наводять приклади земноводних, у тому
числі поширених в Україні, їхньому
регіоні; учні розпізнають представників
хвостатих та безхвостих земноводних
на малюнках; учні порівнюють організацію
хвостатих та безхвостих земноводних.
Обладнання: роздаткові
картки із завданнями, мультимедійна
презентація
Тип уроку: комбінований.
1.
Організаційний етап
Привітання
учнів, перевірка їх готовності до уроку.
Раз,два
підтяглись
Три,чотири
– усміхнулись
Стали
рівно.Сіли тихо.
Починається
урок!
Пісня
жерлянки червоночеревої
2.
Перевірка домашнього завдання й
актуалізація опорних знань учнів
2.1.
Знайти та виправити помилки в тексті.
1.Земноводні
— це тварини, які живуть у прісних та
солоних
водоймах.2. Тіло їх складається з голови,
шиї,
тулуба і кінцівок.3. Жаби мають чотири
однакові
ноги.4.
Шкіра у жаби гладенька, без
залоз.5.
Ковтають їжу з допомогою очей.6. Є
теплокровними тваринами.
2.2.
«Закінчи речення».
1. Хребет
жаби має …
(дев’ять
хребців).
2. Пояс
передніх кінцівок складається з парних
лопаток, воронячих кісток і ... (ключиць).
3.
У місці сполучення воронячих кісток
приєднується ... (грудина).
4. Жаба
живиться ... (рухомими
безхребетними).
5. Личинки
жаби дихають ... (зябрами).
6. Дорослі
жаби дихають ... (легенями
і через шкіру).
7. Здобич
жаба ловить за допомогою ... (довгого
липкого язика).
8. Серце
жаб ... (трикамерне).
9. Кіл
кровообігу ... (два).
10.
Запліднення … (зовнішнє).
11.
Розвиток ... (непрямий).
12. Личинка
жаби називається
… (пуголовком).
3.
Мотивація навчальної діяльності
Слово
вчителя
Пересування
— дивовижна властивість
живих організмів.
Одні
стрибають, як жаба, інші
бігають,
як тритони, а черв’яги пересуваються,
мов черви. Протеї
та сирени вправно плавають. Та це ще не
все. Квакші
спокійнісінько
ходять по листках на гілках,
а одна з них — яванська летюча квакша
— планерує,
стрибнувши з дерева і
розправивши свої
величезні
перетинки між
пальцями на кінцівках.
Так вона пролітає
відстань
у 12 м. Багато видів
амфібій
володіють
і
рятівною
здатністю
порівняно
швидко закопуватися в землю. Так,
часничниця вночі
займається
полюванням, а вдень ховається
в землі,
закопуючись за допомогою своїх
рогових мозолів
на лапках. Робить вона це досить вправно,
тому менш ніж
за хвилину може повністю
зануритися в пісок
або пухку землю. Де б не застало цих
земноводних ранкове сонце, вони в ту ж
мить зариваються, зникаючи під
землею майже у вертикальному положенні.
При цьому часничниці
можуть жалібно
нявчати, як маленькі
кошенята.
3.1.
Проблемне запитання
— Чому
в земноводних тварин так багато способів
пересування?
3.2.
Повідомлення теми уроку. Визначення
разом з учнями мети та завдань уроку.
4.
Засвоєння нового матеріалу
Різноманітність
земноводних.
Розповідь
учителя
В
еволюційному відношенні земноводні
походять від давніх кистеперих риб і
дали початок представникам класу
Плазуни..
Про
походження земноводних до цих пір
ведуться суперечки. Згідно з останніми
даними, земноводні походять від давніх
кистеперих риб, а саме від ряду рипідистій.
За будовою кінцівки і черепа ці риби
близькі до викопних земноводних
(стегоцефалів), яких вважають предками
сучасних амфібій.
Сучасні
земноводні представлені трьома рядами.
Презентації
груп на теми (випереджальне завдання)
І група
— хвостаті земноводні;
ІІ група
— безхвості земноводні;
ІІІ
група — безногі земноводні.
Заповнення
таблиці Різноманітність
земноводних(робота з підручником,ст..
)
|
Назва
ряду
|
Представники
|
Особливості
будови
|
|
Безхвості
|
|
|
|
Хвостаті
|
|
|
|
Безногі
|
|
|
Це
цікаво
•
Жаби їдять з
феноменальною швидкістю. За допомогою
кінозйомки підрахували, що за хвилину
жаба робить близько 4000 ковтальних рухів.
Цього людським оком побачити не можна,
тому, мабуть, і виникло повір’я, що жаба
може не їсти роками.
•
Язика немає в
сурінамської, або американської, піпи,
що живе в Південній Америці, і в шпорцевих
жаб, які трапляються в тропічній Африці.
•
Пуголовки не
перетворюються на жаб у воді, в якій
зовсім немає йоду.
•
Жодна земноводна
тварина не вживає воду звичайним способом
— не п’є. Уся вода, потрібна для її
життя, вводиться в організм тільки через
шкіру, яка всмоктує вологу і виділяє
її. Жаба, яку тримають у сухому приміщенні,
худне й виснажується. Сила й бадьорість
повертаються до неї лише тоді, коли їй
дадуть можливість скупатися у воді.
5.
Узагальнення і закріплення знань
Фізхвилинка
Втому
ми з очей знімаєм
Кілька
вправ про це ми знаєм
Подивились
вправо,вліво,вниз
У чарівній
скриньці є сюрприз
Рукою
вгору поведеш
На парті
завдання ти знайдеш.
5.1.Встановити
відповідність
-
Ці високоорганізовані земноводні поширені на всіх континентах (за винятком Антарктиди).
-
Зустрічаються в тропіках і субтропіках Південно-східної Азії, Африки і Латинської Америки.
-
Забарвлення найчастіше темне, але зазвичай поцятковане світлими плямами і смужками.
-
Хвостовий відділ хребта перетворений на єдину хвостову кістку.
-
Через свій прихований спосіб життя ці земноводні є маловивченою групою амфібій.
-
Серед сухопутних видів є риючі і деревні форми.
-
У фауні Україні представлена лише одна родина.
-
Шийний відділ не виражений.
-
На щелепах і піднебінні майже немає зубів.
-
В багатьох видів самки охороняють кладку, обвиваючи її тілом.
-
Личинки схожі на дорослих, але, на відміну від них, зазвичай мають зовнішні зябра.
-
Поширені переважно в північній півкулі, хоча чимало видів живе й в Центральній та Південній Америці.
5.2 . Вправа «Третій
зайвий»
А)Рибозмій,тритон,саламандра.
Б)Протей,часничниця,амбістома.
В)Квакша,кумка,черв
‘яга.
5.3. Гра «Хрестики
–нулики»
Виграшний ряд
Безхвості України
-
Жаба ГоліафОчеретяна жабаБананова жабаАмбістомаКумкаЗелена ропухаПіпаКвакшаЧасничниця
Виграшний ряд
Хвостаті України
-
Плямиста саламандраПротейСиренБезлегенева саламандраЗвичайний тритонРопухаГігантська саламандраКороткоголовГребінчастий тритон
Виграшний
ряд Безногі
-
Ставкова жабасиренКороткоголовРибозмійКільчаста черв’ягаШкіряста черв’ягаСіра ропухаПіпаАксолотль
5.4.
Біологічна задача
За спостереженнями
вчених одна трав’яна
жаба з’їдає
за добу близько 7 шкідливих комах. Скільки
комах з’їсть
жаба за 6 місяців активного життя?
6.
Підбиття підсумків уроку
Учитель
нагадує
учням проблемне запитання, поставлене
на початку уроку:
— Чому
в земноводних тварин так багато способів
пересування?
Учні
обговорюють і
роблять висновок:
Різноманітність
способів
пересування земноводних пов’язана
з освоєнням
земноводними різних
середовищ існування:
водного, ґрунтового,
наземно-водного та життя на деревах. А
різні
середовища існування,
у свою чергу, дають змогу земноводним
не вступати в гостру конкуренцію
за базу живлення і
сприяють їх
стабільному
існуванню.
У ставочок, як в
люстерко,
задивилась жабка:
— Ой, яка ж струнка постава,
граціозна лапка!
Очі виразні, булькаті,
вирячені в міру,
Ще й бородавки розкішні
укривають шкіру.
Раджу добре роздивитись
всі мої приваби,
перед тим як говорити,
що страшні, мов жаби.
задивилась жабка:
— Ой, яка ж струнка постава,
граціозна лапка!
Очі виразні, булькаті,
вирячені в міру,
Ще й бородавки розкішні
укривають шкіру.
Раджу добре роздивитись
всі мої приваби,
перед тим як говорити,
що страшні, мов жаби.
Л. Вознюк.
7.
Домашнє завдання
7.1.
Завдання для всього класу.
Підручник
__опрацювати $_39__________________________________________
1. Скласти
сенкани на теми «Квакша», «Тритон»,
«Черв’яга».
2.
Підготувати
повідомлення
про земноводних, занесених до Червоної
книги України.
Немає коментарів:
Дописати коментар