четвер, 8 грудня 2016 р.

8 клас.Регуляція кількості води в організмі


Регуляція кількості води в організмі
Мета уроку: охарактеризувати процеси утворення сечі; з’ясувати значення виділення з організму кінцевих продуктів обміну; розвивати вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки; розвивати логічне мислення, творчу активність учнів; удосконалювати вміння аналізувати, творчо розв’язувати поставлені завдання; виховувати потребу в здоровому способі життя.
Очікувані результати: учні характеризують регуляцію сечовиділення; учні пояснюють утворення первинної та вторинної сечі; роль нирок у здійсненні водно-сольового обміну, підтриманні
гомеостазу; рефлекторний характер виведення сечі; регуляцію процесів виділення.
Обладнання: Таблиця “Будова сечовидільної системи”,картки з завданнями

Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
1. Організаційний етап
Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.
2. Перевірка домашнього завдання й актуалізація опорних знань учнів
2.1. Вправа «Вірю — не вірю».
Учням необхідно позначити пропоновані твердження позначками «+» — вірю або «–» — не вірю.
1. Нирки та сечоводи — парні органи сечовидільної системи.+
2. Мозкова речовина нирки міститься під кірковою.+
3. Нефрон — структурна і функціональна одиниця нирки.+
4. Стінки звивистих канальців утворені багатошаровим епітелієм.-
5. Збірні трубочки відкриваються у сечовод.-
6. Об’єм сечового міхура в дорослої людини становить 1,5–2 л.-
7. Кожний нефрон складається із ниркового тільця і звивистих канальців.+
8. У капсулі нефрону розміщується декілька клубочків кровоносних капілярів.-
9. Мозкова речовина складається з ниркових пірамідок.+
10. Маса нирки в нормі становить 120–200 г.+
11. Сечовий міхур — непарний орган сечовидільної системи.+
12. Людина може жити з однією ниркою.+

2.2. Розгадування кросвордів.
(Учні обмінюються кросвордами, які склали вдома, і розгадують їх.)

3. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
Із часів ранньої Римської імперії і до XVIII століття сеча була одним з основних компонентів зубної пасти, оскільки аміак, що в ній міститься, має прекрасні очисні властивості.
Вікінги використовували сечу для зберігання вогню. Вони зрізали деревний гриб, а потім варили його в сечі протягом декількох днів і висушували. Сеча містить нітрит натрію, який дозволяв такій труті повільно тліти довгий час, тому вогонь міг легко перевозитися під час плавання.
Намагаючись утримати своє місто в чистоті, мешканці стародавнього Риму зіткнулися з проблемою нечистот, які з кожним роком заповнювали міські туалети. Та проблему вдалося швидко вирішити: імператор Веспасіан почав посилати своїх людей збирати сечу, а потім розвозити її ремісникам по всьому місту. Ремісники змушені були платити податок за використання цього продукту життєдіяльності. До речі, у давнину сечу використовували для пом’якшення шкіри і її відбілювання.
Як відбувається утворення сечі, ми й розглянемо сьогодні на уроці.
Повідомлення теми уроку. Визначення разом з учнями мети і завдань уроку
4. Засвоєння нового матеріалу
План пояснення нового матеріалу
1. Утворення сечі.
Розповідь учителя
Сеча утворюється з плазми крові, яка протікає через нирки і є продуктом діяльності нефронів.
Це складний процес, який складається з таких етапів (фаз):
1. Фільтрація (клубочкова).
2. Реабсорбція (зворотнє всмоктування).
У капілярах клубочків ниркового тільця проходить фільтрація. Із плазми крові відфільтровується вода зі всіма розчиненими в ній неорганічними й органічними речовинами, які мають низьку молекулярну масу. У результаті фільтрації в порожнині капсули нефрону утворюється рідина, яку називають первинною сечею.
За хімічним складом первинна сеча подібна до плазми крові, у ній не міститься білків, формених елементів крові. Процесу фільтрації сприяє високий тиск крові (гідростатичний) у капілярах клубочків: 70–90 мл рт. ст. (через те, що діаметр приносної артеріоли більший у два-три рази, ніж виносної). Фільтрація сечі припиняється, якщо артеріальний тиск нижчий за 30 мл рт. ст. За добу через нирки проходить 1500 л крові, що призводить до утворення 150 л первинної сечі.

Проблемне питання
Первинної сечі утворюється 150 л за добу, а вторинної сечі, яка виділяється з організму, — усього 1,5 л. Куди дівається 148,5 л сечі?
Учитель вислуховує і коригує відповіді учнів.
Розгляньте в підручнику таблицю «Склад плазми крові, первинної та вторинної сечі». Користуючись даними таблиці, порівняйте склад первинної та вторинної сечі.
Які відмінності в їхньому складі?
Пояснення вчителя
Канальцева реабсорбція (зворотнє всмоктування) проходить у звивистих канальцях, які густо обплетені капілярною сіткою, де з первинної сечі в кров повертаються всі потрібні організму речовини: вода (99 %), глюкоза, частина солей, амінокислоти. Утворюється кінцева, або вторинна, сеча. У ній немає глюкози, амінокислот, деяких солей і різко підвищена концентрація сечовини. За добу утворюється 1–1,5 л вторинної сечі.
Формулювання висновку
Кров у нирках послідовно долає дві капілярні сітки: капілярних клубочків і капілярів, які обплітають канальці. За нормальної роботи нирок у сечі немає глюкози і білків.
Це цікаво
За добу людина виділяє в середньому приблизно 1,5 л сечі, але ця кількість непостійна. Діурез зростає після надмірного пиття, вживання білка; продукти розпаду, якого стимулюють сечоутворення.
Удень сечі утворюється більше ніж уночі. Зменшення сечоутворення вночі пов’язано зі зниженням діяльності організму під час сну, з деяким падінням величини артеріального тиску. Нічна сеча темна і більш концентрована.

Додатковий матеріал для вчителя
Властивості сечі
Колір. Сеча — прозора рідина світло-жовтого кольору. При відстоюванні в сечі випадає осад, який складається із солей і слизу, з легким запахом аміаку.
Реакція. Сеча здорової людини переважно слабокисла, рН її коливається від 5,0 до 7,0. Вона може змінюватися залежно від типу харчових продуктів, які уживаються у їжу.
Відносна густина. Дорівнює 1,015–1,020 г/см3. Залежить від кількості прийнятої рідини або від наявності в сечі твердих речовин. У ній міститься 95 % води і 5 % твердих речовин.
У нормальній сечі білок відсутній або визначаються тільки його сліди (не більше за 0,03 %). Поява білка в сечі (протеїнурія) свідчить про захворювання нирок. Серед органічних сполук небілкового походження в сечі зустрічаються: солі щавлевої кислоти, що потрапляють в організм з їжею; молочна кислота, яка може виділятися після м’язової роботи; кетонові тіла, які утворюються при перетворенні в організмі жирів на цукор.
Глюкоза з’являється в сечі тільки в тих випадках, коли її вміст у крові різко збільшується (гіперглікемія). Виведення цукру із сечею називається глюкозурією.
Поява еритроцитів у сечі (гематурія) спостерігається при захворюваннях нирок і сечовивідних органів.
Виділення темно-жовтої або зеленуватої сечі говорить про порушення функції печінки.
Сеча «м’ясних помиїв» свідчить про серйозні захворювання сечових органів.
Поява білка в сечі — про запальні захворювання нирок.
Поява цукру в сечі свідчить про цукровий діабет.
Різкі зсуви в кислотно-лужній рівновазі можуть сприяти утворенню каменів (сечокам’яна хвороба).
Під впливом деяких ліків і харчових продуктів може змінюватися колір сечі. Вона стає червона від буряка й амідопірину, яскраво-жовтою від акрихіну, біоміцину.
2. Рефлекторний характер виведення сечі.
Самостійна робота з підручником
Завдання
У чому полягає рефлекторний характер виведення сечі?
Очікувана відповідь учнів
Акт сечовипускання відбувається рефлекторно внаслідок надходження імпульсів у центр сечовипускання, що розміщується в крижовому відділі спинного мозку і перебуває під контролем кори головного мозку. Імпульси йдуть від надмірно розтягнутих стінок сечового міхура. Збудження, що вини­кає в рецепторах, іде по доцентрових нервах у центр сечовипускання, переходить там на відцентрові нерви і надходить по них до м’язів міхура і сфінктерів. Стінки міхура скорочуються, а сфінктери в цей час розслабляються — відбувається сечовипускання. Сечовипускання у людини відбувається довільно.
Доповнення вчителя
У немовлят протягом першого року життя має місце мимовільне (безумовно-рефлекторне) сечовипускання, що пов’язане з недостатнім розвитком кори великих півкуль. Лише поступово, у міру розвитку кори головного мозку, в дитини виробляється умовний рефлекс затримування сечовипускання. На кінець першого року життя в дитини виробляється умовно-рефлекторне затримання сечовипускання. Цей рефлекс приблизно на кінець другого року життя дитини стає настільки міцним, що проявляється і під час сну.
3. Регуляція роботи нирок.
Розповідь учителя, складання опорної схеми
Крім виведення кінцевих продуктів обміну речовин нирки беруть участь у регуляції водно-сольового обміну і в підтриманні сталості осмотичного тиску рідин тіла. Залежно від концентрації мінеральних солей у крові нирки виділяють більш або менш концентровану сечу. Цей процес регулюється нервовою системою і гуморальною.
5. Узагальнення і закріплення знань
Відновлення тексту
5.1.Вставте пропущені слова в текст (робота в парах: учитель роздає завдання на кожну парту).
Процес утворення сечі включає … (дві) фази: … і … (фільтрація і реабсорбція). Фільтрація відбувається в результаті … (різниці тиску крові) в капілярах і капсулі. Високий кров’яний тиск у капілярах створюється тим, що діаметр приносної судини … (більший), ніж виносної. Це забезпечує фільтрацію розчинених у плазмі речовин у капсулу: … (неорганічних солей), сечовини, сечової кислоти, … (глюкози), амінокислот. Рідина, що поступає в просвіт капсули, називається … (первинною сечею). За складом вона близька до … (плазми крові), але відрізняється від неї відсутністю білків. На добу через нирки проходить до … (1500 л) крові й утворюється … (150–170 л) первинної сечі. З організму ж виводиться всього лише близько … (1–1,5 л) так званої вторинної, або кінцевої, сечі, що утворюється в другій фазі сечоутворення. Під час другої фази в ниркових канальцях іде процес … (зворотного всмоктування) води і деяких складових часток — цукру, амінокислот, у ній менше концентрації хлористого натрію, ніж у крові. Із нирок сеча виводиться через … (сечоводи) — трубки завдовжки до 30 см і завширшки 3–6 мм, які сполучають ниркову миску із … (сечовим міхуром).

5.2. «Мозковий штурм»
Чому наявність у сечі білка чи цукру вказує на можливе захворювання нирок?
Чому кухонна сіль має щоденно надходити до організму?
6. Підбиття підсумків уроку
7. Домашнє завдання
7.1. Завдання для всього класу.
Підручник §22

7.2. Індивідуальні та творчі завдання.

Підготувати повідомлення про захворювання органів сечовидільної системи.

Немає коментарів:

Дописати коментар